Godare mat i skolan

Eleverna i skolorna runt Enköping tycker inte att skolmaten är bra. Faktiskt är det bara 3 av 10 som inte tycker skolmaten är äcklig!

Skolmaten är för äcklig! Det var väl okej när det var äcklig mat lite då och då men nu får skolorna allt skärpa sig! En undersökning visar att endast 3 av 10 tycker om skolmaten och endast 4 av 10 blir mätt på den! Det finns dom som säger att skolmaten är för dyr men man kan ju göra god mat för lite pengar med! Jag tycker vi borde få nya och bättre kockar och att det yngsta barnet i kungafamiljen skulle få bestämma vad vi ska få äta. Alltså man ger kungabarnet några olika rätter att välja på och så får man det kungabarnet bestämmer!

Av: Leo Eiksson


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *