Karl IX

Intervjun utspelar sig i ett jätte stort slott som har vallgrav med krokodiler i sig. Karl har tre flätor ihopknutna över flinten. Han är argsint som sina bröder och si pappa. Han är den nionde (IX) kungen vid namn Karl. Karl blir kung den 1599 och har nu vart det i 2 år. Han skrev in en lag i lagboken i Uppsala kyrkomöte. Att alla i Sverige skulle vara protestanter.

Varför krigade du mot Sigismund?

För att Sigismund var katolik.

Varför lade du in lagen att alla skulle vara protestanter?

För att Sigismund blev katolik och styrde över båda landen.

Vad heter din mamma?

Min mamma heter Josefin Andersdotter.

Tack för vi fick intervjua dig kolla gärna in vår blogg. Av Hampus och Leo E


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *