Colosseum i Rom

Italien, Rom

Ett Colosseum som var gjort för gladiatorspel, avrättningar och teater som byggdes av Vespasianu år 76.

Under romerska rikets tid hade man strid mellan vilda djur, avrättningar, gladiatorspel och teater där för en stor publik, som mest 87 000 åskådare i Colosseum. Nu är Colosseum öppet för alla som vill se Colosseum och kan gå in där. Byggandet av Colosseum inleddes år 76. Colosseum var klart till tredje våningen när Vespasianus dog år 79. Översta våningen slutfördes och anläggningen invigdes av hans son Titus. Under invigningsfesten, som pågick i 100 dagar, dödades 11 000 vilda djur. Colosseum byggdes om av Vespasianus yngre son Domitianus, som konstruerade det underjordiska system av tunnlar som användes för att husera djur och slavar. År 217 skadades Colosseum svårt av en stor brand som orsakades av blixten; branden förstörde de övre delarna av trä. Det var färdigreparerat först år 240 och ytterligare reparationer utfördes 250 eller 252 och 320. I arenan, som rymde 55 000 åskådare, kunde man få se allt från gladiatorspel och teater till avrättningar och strider mellan vilda djur. Åtskilliga krigsfångar, brottslingar och slavar fick sätta livet till för att roa publiken som ropade ”Där fick han!” (Habet!) när någon dödades. Den som klarade sig undan striderna men hade kämpat dåligt riskerade ändå att mista livet. Det räckte att kejsaren valde att göra tummen ner.

Källa och foton: wikipedia och Colosseum-Roma (http://www.romulus.nu/roms-sevardheter/rom_colosseum.htm)

Isabelle och Knut


Prenumerera på nya blogginlägg

5 Comments

on “Colosseum i Rom
5 Comments on “Colosseum i Rom

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *