Inbrott på Elgiganten

Enköping

 

Inbrott på Elgiganten. Tjuvarna har stulit för 380 000 kronor.

 

Stölden började kl.00.08 på lördags natten. Tjuvarna hade lagt sömntabletter i kaffet som vakterna drack. Tjuvarna satte svarta tygbitar på linserna på alla kameror förutom en. Det är därför vi kan skriva om det här. Tjuvarna hade svarta masker och vita, svarta, röda och orangea jackor på sig. De stal tre TV-apparater, tre laptops, två stationära datorer, sex stycken diskmaskiner och en hel kassa med lösa pengar i. Enligt polisen stal tjuvarna sakerna för att sälja och tjäna pengar.

Polisen upptäckte tjuvarna och de åkte efter för att stanna dem. Enligt Roger Persson på polisen i Enköping hade han och några kollegor stannat tjuvarna men polisen fick kalla på förstärkning för att tjuvarna var för många. Sen åkte tjuvarna in på stationen för att vänta på rättegång.

Skriven av: Felizia och Nils.

 

Källor: https://www.google.se/search?q=elgiganten+enk%C3%B6ping&hl=sv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjkqpqSlvXXAhVTSZoKHQq2As4Q_AUICygC&biw=1920&bih=986#imgrc=UnIaObKofY2GbM:&spf=151255


Prenumerera på nya blogginlägg

3 Comments

on “Inbrott på Elgiganten
3 Comments on “Inbrott på Elgiganten

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *