Anette Östlund

Idag fick vi i 5-6 besök av Anette Östlund. Hon är chefredaktör på EnköpingsPosten (EP). Det innebär att hon har yttersta ansvaret och hon ser till att de som skriver artiklar och sånt skriver rätt! Anettes utbildning var 2 år och hon tyckte praktiken var roligast.  EP har funnits i 130 år.  1991 var det 110 personer som jobbade på EP idag jobbar ca 10 stycken där. Det beror mycket på att tryckeriet slutade användas så då slutade ca 30 personer där. EP köper artiklarna och notiserna på sidorna utrikes och inrikes från Tidningarnas Telegram som förkortas TT. De skriver inte namn när folk har gjort något olagligt. Det beror på att de följer ”pressens spelregler” det är inte någon lag men de som jobbar på tidningen ”följer” reglerna ändå!

Freia och LeoE

Foto:  Freia


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *